co Ty wiesz o kleszczach?

góry, trail

Jeżeli myślicie, że wraz z początkiem listopada kleszcze idą sobie spać – to błąd. Wiadomo, że koniec lata i początek jesieni to ten okres, kiedy one najbardziej są aktywne, a my często biegamy w „skąpych” strojach. Dlaczego o tym piszę? Bo chcę żebyście byli jeszcze trochę czujni. I może dlatego, że mój Tata znalazł kleszcza wychodząc rano do pracy. Kleszcz grzecznie siedział sobie w trawie, a  potem już na Jego nodze. Wiem, że teraz biegamy już poubierani w czapki i rękawiczki i czasem na cebulkę, ale wciąż na zawody wybieramy się w krótkich spodenkach i często w krótkim rękawku. Bo jeszcze można. A spacer z pupilami? Pamiętajcie o nich.

Kleszcze przenoszą różne choroby, w tym dwie najgroźniejsze boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Z roku na rok liczna zachorowań rośnie. W Polsce najbardziej zagrożone obszary to województwa : mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie.

Kleszcze żyją w trawach, krzewach i drzewkach do 1,20m. Jak widać nawet przy domowej trawce nie jesteśmy bezpieczni. Oglądajcie swoje zwierzaki jak wrócicie z biegania. Wy jesteście teraz szczelnie ubrani, a one dalej są narażone. Większość kleszczy przeobraża się w dorosłe osobniki jesienią – samce umierają zimą, ale samice, potrafią przetrwać do wiosny.

Od ugryzienia przez kleszcza groźna bakteria Borrelia, powodująca boreliozę, przenosi się w średnim czasie 48 godzin. W ślinie kleszczy znajduje się substancja znieczulająca, więc bywa, że niezauważony pasożyt żeruje na nas nawet 10-11 dni. Szybkie pozbycie się tego drania uchroni nas przed boreliozą, ale nie zabezpieczy przed KZM. Boreliozę dodatkowo można leczyć antybiotykami, czego nikomu z Was nie życzę. Przed KZM może uchronić nas szczepionka. I dlatego teraz o tym piszę. Ci z Was, którzy biegacie sporo po lasach, górach, a mniej po asfaltowych ścieżkach – pomyślcie może o takiej szczepionce. Jak wygląda schemat szczepień?

–  1 dawka – dowolny termin.
– 2 dawka – od 1 do 3 miesięcy po pierwszej dawce.
– 3 dawka – w zależności od szczepionki od 5 do 9 miesięcy lub od 9 do 12 miesięcy po przyjęciu drugiej dawki.

Cykl zamyka dawka przypominająca, którą przyjmujemy co 3-5 lat po ostatnim szczepieniu.

Po powrocie do domu z zawodów, czy ze spaceru z psiakiem, zróbcie przegląd czy czegoś tam nie ma i .. byle do wiosny 😉

A gdybyście chcieli zobaczyć mapki występowania kleszcza to zapraszam o tu: https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/communication-toolkit-tick-borne-diseases-and-preventive-measures

poprzedni
następny

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Rafał
    7 listopada 2017 at 21:32

    https://myduolife.com/shop/product/1/88,duolife-medical-formula-borelisspro-.html

    Przeciw kleszczom. 100% naturalne. Polecam

  • Leave a Reply