Jak się dostać na maraton marzeń?

maraton
Pomysł na ten post podsunął mi Jakub z 100hrmax.pl i myślę, że jest trafiony. Chcecie wiedzieć jakie są warunki / zasady uczestnictwa w “naj” maratonach na świecie? Reguły zmieniają się czasem z roku na rok, w niektórych przypadkach są niezmienne od lat. Poniżej przedstawiam Wam opcje jakie są aby spełnić swoje biegowe marzenie maratońskie.
1Tokyo Marathon
Tokyo
Odbywa się w trzecią lub czwartą niedzielę lutego i jest pierwszym z Wolrd Marathon Majors w roku. Aby dostać się na bieg należy wziąć udział w loterii. Zapisy trwają cały sierpień, a wyniki są znane pod koniec września. Sam udział w loterii jest bezpłatny i nawet gdy wynik jest pozytywny, mamy kilka dni na opłatę. Pakiet startowy to koszt 12 800 Yenów czyli około 400PLN (stan jeśli chodzi o rok 2016).  W cenie jest koszulka techniczna okolicznościowa.
Pod koniec roku mailem otrzymujemy BIP i na jego podstawie, na miejscu, na expo odbieramy pakiet. 

Zapisy są dostępne na stronie: http://www.marathon.tokyo

Do tej pory Tokyo nie oferowało aplikację na podstawie czasów.
Pojawiła się natomiast opcja Run as One. Jest przeznaczona dla zawodników spoza Japonii  i tak zwanych: semi Elite czyli :

 • ・ Men’s Marathon 2:55:00 or under
 • ・ Women’s Marathon 3:40:00 or under
* official time of certificate
 
Takich miejsc jest 200 na maraton i zapisy ruszają 1 lipca i trwają cały miesiąc. Należy wypełnić aplikację dostępną na stronie: 
W maratonie bierze udział około 36,500 osób w wieku powyżej 19 lat (na dzień imprezy) a zgłaszających się jest ponad 300 000.
Drugą opcją, niestety droższą jest wyjazd z akredytowanym biurem podróży, które zapewnia przelot, hotel oraz pewny pakiet startowy.
Trzecia to wpłata na cele charytatywne 

2 . Boston Marathon
 
Boston-World-Marathon-Majors-city_vintage-poster_source-Pinterest

Tradycyjnie zawsze odbywa się Patriot Day, czyli trzeci poniedziałek kwietnia. W przypadku tego maratonu nie ma losowania a jedyną możliwością jest kwalifikacja z czasem. Dla jednych mocno wymagające, dla innych “do zrobienia”.  Na rok 2016 nie ma już szans dostać się z czasem, zatem prezentuje wymagania na 2017.
Aby zapisać się, czas kwalifikacyjny trzeba “wybiegać” od 19/09/2015 na certyfikowanym maratonie. Daty zapisów jeszcze nie ma, ale z reguły jest to początek września. I tak. Poniedziałek,wtorek – zapisy są dla osób, które mają czas lepszy o 20 min i mniej od wymaganego, środa,czwartek – to już 10 min i mniej a ostatniego dnia to 5min i mniej. Sęk w tym, że wszystkie zgłoszenia są zliczane i wyciągana średnia i mimo, że dla kobiety w wieku 40-44 lat czas to 3:45min, po zliczeniu może okazać się że to będzie za mało i trzeba mieć czas mniej więcej o 2min lepszy. 
W dniu startu trzeba mieć min 18 lat.
czasy_boston
 Oprócz takich kwalifikacji są również biura podroży oferujące wyjazdy jak i  można skorzystać z opcji “charity“, czyli zbierać pieniążki na cele charytatywne.
Więcej info tutaj
3. London Marathon

London-World-Marathon-Majors-city_vintage-poster_source-Ebay

 
Z reguły jest 6 dni po maratonie bostońskim. Na losowanie zapisujemy się w kwietniu, tuż po zakończeniu poprzedniej edycji. W 2015 pierwszy raz “okno” otwarte było przez pięć dni i zapisało się 247,069 osób (55% to mężczyźni a 42% to kobiety). Do tej pory przyjmowano 125 000 zgłoszeń. Wyniki są bardzo późno, bo w październiku. 38 000 osób jest szczęściarzami, ale bardzo mała ilość miejsc przypada obcokrajowcom. Osoby na stałe mieszkające w UK mogą dostać się na podstawie “good for age” czyli kwalifikacje z czasem.
czasy
W maratonie londyńskim bardzo popularny jest udział przez organizacje charytatywne. To chyba największy pod tym względem maraton na świecie. W 2015 roku zebrali 54,1 miliona funtów!
W Polsce znam jedyne biuro, dzięki któremu ja pojechałam na ten maraton w ramach touroperatora.
Pakiet na maraton kosztuje 80 funtów, a sam udział w losowaniu dla obcokrajowców jest bezpłatny. Wyspiarze płacą kilka funtów, które potem w przypadku braku szczęścia, moga być przekazane na cele charytatywne wskazane przez uczestnika. 
4. Berlin Marathon
BERLIN-World-Marathon-Majors-city_vintage-poster_source-Pinterest
Maraton berliński jest, podobnie jak warszawski, rozgrywany w ostatni weekend września. I znów mamy loterię. Zapisy ruszają w połowie października i trwają dwa tygodnie. Wyniki są ogłaszane miesiąc później. Sam udział w loterii jest bezpłatny, ale w przypadku wylosowania na maraton, z karty pobierana jest od razu kwota w wysokości 98 euro. W maratonie berlińskim udział bierze 40 000 biegaczy. W pakiecie nie ma koszulki technicznej. Można ją dokupić za 30 euro jak również takie bonusy jak grawerowanie medalu czy oficjalna kurtka. Osobiście polecam kupić to na miejscu.
W tym roku pojawiła się opcja startu z tak zwanej grupy “fast runners”, ale czasy są mocno wyśrubowane…
 
Everyone who finished an AIMS-certified marathon in the last two years (2014/2015) under a specified time and can prove it with a list of results or race certificate qualifies to receive a starting spot* once we have verified the submitted information.
Male Runners: under 2:45 hours – Age 45 and up (age group 1971 and older): under 2:55 hours 
Female runners: under 3:00 hours – Age 45 and up (age group 1971 and older): under 3:20 hours


W Berlinie jest jeszcze Jubilee Club. Jeśli ukończysz 10 berlińskich maratonów to trafiasz do tego klubu i otrzymujesz certyfikat. To też jest gwarancja udziału w maratonie 🙂 

Oczywiście jest dostępna opcja charity oraz tour operatorów 🙂

 
5. Bank of America Chicago Marathon
 

Chicago-World-Marathon-Majors-city_vintage-poster_source-Ebay

 

Bieg odbywa się w połowie października, w druga niedzielę. W przypadku tego maratonu są dwie opcje. Pierwsza to rejestracja z czasem – i tu nie ma tragedii. Dla kobiety w moim wieku (34l.) był to czas 3:45. Na chwilę obecną nie ma informacji jak to będzie wyglądać na rok 2016.

Drugą opcją jest losowanie. Ma ono miejsce na wiosnę i trwa około 6 tygodni. W 2015 roku był to okres 10/03- 21/04. Nie pobierana jest opłata za sam udział w losowaniu. Koszt pakietu to 210$, w tym jest koszulka techniczna. Jeżeli ktoś kupuje zdjęcia z biegów jak ja, to polecam pakiet. Cena wtedy jest sporo niższa.
Na dzień startu zawodnik musi mieć ukończone 16 lat, ale może wystartować za zgodą rodziców/opiekunów.
Osobiście bardzo polecam ten maraton, bo gdy zerkniemy na trasę to okaże się, że jest bardzo płaska i szeroka. W porównaniu z Berlinem obie opcje wychodzą lepiej.Dostępna jest oczywiście opcja charity jak i akredytowanych biur podróży. 
 
6. TCS New York City Marathon
New-York-World-Marathon-Majors-city_vintage-poster_source-Pinterest
 
I wisienka na torcie 🙂
Większość biegaczy marzy, żeby wystartować w tym największym z maratonów na świecie. Opcji jest kilka – jak się do niego dostać, ale po kolei.
Tradycyjnie bieg odbywa się w pierwszą niedzielę listopada.
Maraton nowojorski jest jedynym, który daje możliwość zakwalifikowania się z czasem z półmaratonu:
czasy (1)
czasy_m
Co ważne – wiek jest na dzień 6/11/2016. Prawda Marcin, że to ważne?  😉  
Drugą ważną rzeczą jest to, że wynik ten należy uzyskać w roku 2015 żeby wziąć udział w 2016. Czasy z lat wcześniejszych nie są brane pod uwagę.
Zapisy na gwarantowany udział z czasem ruszają 21/01/2016 i potrwają miesiąc czyli do 21/02/2016. W tym samym momencie zapisują się również Ci, którzy chcą wziąć udział w loterii. Wyniki będą podane 8 marca. W momencie zapisu na losowanie płacimy 11$ za sam udział. Kwota ta nie jest zwracana. Gdy dostaniemy potwierdzenie mailem z wynikiem pozytywnym, jednocześnie zniknie z naszej karty kwota 347$. W momencie zapisu dajemy na to przyzwolenie.
Jakie jeszcze inne opcje? Mieszkańcy USA mają łatwiej. Jeżeli weźmie się udział w 9 konkretnych biegach i raz będzie się wolontariuszem, mamy pewny start w maratonie.
Więcej info tutaj dla chętnych 😉  
A NYRR, czyli organizator maratonu, czasem organizuje konkursy, gdzie można wygrać pakiet. Oczywiście jest to popularny maraton wśród biur podróży. I jak wszędzie można pobiec charytatywnie. Od siebie dodam, że członkowie Team for Kids mają specjalne warunki, co widać na maratonie. Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny w podejmowaniu decyzji 🙂  

poprzedni
następny

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply
  runwithmum
  2 grudnia 2015 at 22:05

  Pomocne, a nawet bardzo. Ostatnio zaczęłam szukać tych informacji i się zakopałam 🙂 Teraz pozostaje tylko próbować…

 • Reply
  Ola Mądzik
  2 grudnia 2015 at 22:26

  bardzo się cieszę, że komuś się przyda 😉 Pozdrawiam i powodzenia!

 • Reply
  Robert
  2 grudnia 2015 at 23:05

  super Ola !

 • Reply
  Ola Mądzik
  3 grudnia 2015 at 08:37

  😀 Dzięki

 • Reply
  Kuba
  9 grudnia 2015 at 12:32

  gdzieś słyszałem, że jak dwa razy z rzędu nie wylosują kogoś do NYC to za 3 podejściem ma gwarantowany udział. Prawda to? Jeśli tak to może uzupełnij wpis, dla wielu cierpliwych (a bieganie uczy cierpliwości ;)) może to być klucz do startu 🙂

 • Reply
  Ola Mądzik
  9 grudnia 2015 at 12:58

  Niestety. Była zasada 3 razy negatywny wynik to masz pewne miejsce ale od 2015 nie ma już tej opcji.

 • Reply
  isiaqk
  10 grudnia 2015 at 10:34

  świetne! Dzięki, obserwuję Twoje starty od roku i marzę o NY.

 • Reply
  Ola Mądzik
  10 grudnia 2015 at 10:41

  dzięki! NYC ja sama chętnie pobiegłabym jeszcze raz. I pewnie to zrobię 🙂 powalczę o czas żeby już nie czekać na losowanie

 • Leave a Reply